ODTÜ yönetimi, öğretim üyelerinin, öğrencilerin, aydınların karşı çıkmalarına karşın, ODTÜ arazisi içinde Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurt yapması için, yasa, ilke, dinlemeden, kavakları kesti ve imarsız, yasa dışı yurt yapımı için çırpınıyor. 

Ülkücü kökenden, vatansever ve milliyetçi için Ankara BŞB Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya ve Yenimahalle Belediyelerini yanına alarak, ODTÜ'ye sahip çıktı; Rektörün gerekçesini boşa çıkarak bir öneri getirdi. ODTÜ için yurt yapıp, ODTÜ'ye bağışlamak... Bakalım nasıl sonuç verecek.

ODTÜ geleneğini hiçe sayarak, Rektör atanmayı kabul eden Prof. Mustafa Verşan Kök'ün Rektör Yardımcılarından Mehmet Tevfik Zeyrek 'in mason olduğunu yazmıştım.Facebook da bağlantım olan bir çok mason var. Birçoğu da masonluk üzerine yazmaya başlamamdan sonra, baş masonlarından korkup beni arkadaşlıktan çıkardılar. İyi yaptılar.

Tanıdığım yüzlerce mason, hemen hemen hepsi, ODTÜ 'lülerin siyasi iktidara karşı kimi siyasi eylemlerine sahip çıkıp, mutlu mesut paylaşımlar yapmalarıydı. 

Oysa şimdi bir kaç yürekli vatansever dışında hemen hemen hepsi sus pus, tek ses çıkmıyor.

ODTÜ, yardımcılarından birisi kıdemli mason olan Rektöre ve hukuk dışı uygulamalarına karşı tepki gösteriyor, ODTÜ'ye güye bayılan masonlar ise susskun. 

ODTÜ de ağaçları kestirerek, ODTÜ öğretim üye ve öğrencilerine karşı hukuksuz ve siyasi bu uygulamanın içinde olan kardeşinize nasıl davranıyorsunuz? Görünce hasretle yanaklarından 3 defa öpüp, sarılıyor musunuz?

Ya Mezunlar Derneği yönetiminde kurullarında yer alan, şimdiki yönetime destek bildirilerine imza atan ODTÜ mezunu masonlar, neredesiniz? Sizin de sesiniz çıkmıyor?

Masonlar, iki yüzlüsünüz ...

ODTÜ ve Bilkent Ü

Yıl 1984 mü, 85 miydi? Bilkent Vakfı, Holdingi ve Üniversitesi başında mason Prof. Dr. İhsan Doğramacı, ODTÜ Rektörü, faşist 12 Eylül darbecilerinin atadığı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Gönlübol. Şimdi kavakların kesildiği yerde, şimdikinin onlarca kez daha fazla kavak ağaçları vardı. Rektör Mehmet Gönlübol hepsini kestitrdi ve sattı.

Bu sırada İhsan Doğramacı ile Mehmet Gönlübol bir antlaşma imzaladılar. Öneri Bilkent'ten gelmişti; ODTÜ şimdi tartışılan bölge içinde bir alanı Bilkent'e bırakacak, Bilkent Üniversitesi de orada lojmanlar yapıp, bir kısmını ODTÜ'ye verecekti. Bilnet'in o zamanlar parası çoktu ama arazisi yoktu. 

Bu antlaşma ODTÜ'ye ihanetti. O dönemde 12 Eylül baskıları içinde öğrenciler etkin değildiler, Belediye'de 12 Eylül'ün adamları vardı. Bu ihanete, başta Elektrik - Elektronik Mühendisliği öğretim üyeleri, Muhendislik Fakültesi öğretim elemanları olmak üzere büyük tepki geldi. O sırada ODTÜ'de öğrenciydim.  ODTÜ düşmanı Rektör o sıralarda Eynir Gölünde, yanlışlıkla ters şeritte harekete den ODTÜ öğrencisini, "Ben Rektörüm" diyerek tokatlayacak kadar sınırları aşıyordu. Ama o arazi Bilkent Üniversitesine verilmedi ve sonra ODTÜ kendi öğretim kadrosu için kendi lojmanlarını yaptı. Şimdi yapılması planlanan yurt aynı bölgede. O bölge ise Bilkent ile ODTÜ arasında.

Son yıllarda Bilkent ciddi yurt sıkıntısı çekiyor. Yurtlarının standardı hem çok kötü hem de yetersiz. 2-3 yıl önce, yurtlar bölgesinde inşaat kalitesi, oda standardı düşük ve sayıca yetersiz; bir miktar yurdu yıkıp, yerine dev bir yurt yapmayı düşündüler ama ekonomik nedenlerle mi, zaman kısıtı etkisiyle mi nedeni bilmem ama vaz geçtiler. Yani sıkıntı sürmekte. ODTÜ arazisine yapılacak yeni yurttan Bilkent Üniversitesi de yararlandırılacak mı acaba? Planlar arasında var mı? Vakıf Üniversitelerinin KYK yurtlarından yararlanamayacağı kuralı var derseniz, yasada ufak bir değişiklikle o sorun da çözülmez mi?

Temmuz 2019, Ankara

 

 

ODTÜ!de masonlar yazımda, ODTÜ eski rektörlerinden Prof. Dr. Ahmet Acar için, mason olduğuna dair söylenti olduğunu ama bunu doğrulayacak kanıt ve belge bulunmadığını yazmıştım.

Değerli Ahmet Acar Hocamız, Rektörümüzden aşağıdaki e-postayı aldım. Memnuniyetle paylaşıyorum:

 

Söz konusu yayının “İçindekiler” listesinde Eski Rektör olarak ismim yer almaktadır. İlgili bölümde ise, mason olduğuma dair elinizde “kayıt veya belge olmadığını, ismimi “yaygın söylenti”ye dayanarak listeye koyduğunuzu belirtiyorsunuz.

Mason değilim, hiçbir zaman da mason olmadım. Mason olduğunu bildiğim tanıdıklarım ve dostlarım olmasına rağmen mason olmayı hiç düşünmedim.

Asılsız söylentilere dayanarak ODTÜ’de Masonlar listesine dahil ettiğiniz ismimi, gerekirse bu beyanımı da kullanarak, en kısa zamanda yayından çıkartmanızı bekliyorum."

 

Değerli Ahmet Acar Hocamız hakkındaki asılsız söylentinin yanıtlanmasına neden olduğum için memnun olmakla birlikte, her ne kadar bu konuda belge ve kanıt olmadığını belirtsem de, asılsız bir söylentiyi yazıma aldığım için üzgünüm... Kendisinden özür dilerim.

 

Hürol  Taşdelen

 

Mason Derneği Eski Üyesi Kalemiyle

 

Kırıkkale ve Ankara Üniversiteleri mason hukukçu aile;

Yahya Kazım ve Hamdi Gökçe Zabunoğlu

 

Giriş

Kırıkkale Üniversitesi gündeme gelince, Hukuk Fakültesi öğretim üyesi mason Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu ile yaptığımız tartışma geldi. Mason derneği üyeliğim sırasında tanıdığım, bir süre iletişim içinde bulunduktan sonra,  siyasi görüşler ve Kürt milliyetçiliğine yaklaşımlar konusunda  sert tartıştığım ve sonra ilişkiyi kestiğim. 

Kırıkklale Üniversitesi Tıp Fakültesinde de bir dönem masonlar vardı. Hemen aklıma geliveren kıdemli mason Prof. Dr. Semih İskül. Kırıkkale Üniversitesinde Profesör olabildi. Şimdilerde ayrılmış, Fakülte akademik listesinde yok.  

Zabunoğlu deyince aklıma bir diğer hukukçu; mason Prof. Dr. Yahya Kazım Zabunoğlu geldi. Localarda, hemen hemen tamamı mason öğretisi, görevleri, gizleri üzerine konferanslar vermiş bir mason. İkisi de birinci dereceden akraba olunca, bana yazmak düştü.

Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyelerinden Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasına üye olmuş bir mason birader.

Türkçe gramerine uymayan Tarih-i Hayat ismini verdiği sanal ortamında[1] özgeçmişini vermiş. Girişinde;

1978’de doğmuşum.

1983’te okumayı söktüm.

Yazmış. Doğduğu yer yok. İnsanı meraklandırıyor! Devamında bir yerinde özgeçmişinin;

Mezun olduğum lise -kolej de deniyor, lakin ben liseyi seviyorum- kapatıldı bir zaman. Sonra yeniden açıldı.

Yazmış. Bu sefer de okuduğu kolej – lisenin ismi yok.

Devam edelim okumaya;

“Sonra işte hukuk fakültesi, mezuniyet vesaire derken kendimi Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Genel Kamu Hukuku Kürsüsünde buldum. Yüksek lisans, doktora, geçti ömürden bir parça, aldık ünvanı, koyduk ismimizin başına. Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu.”

Hangi üniversitede almış derecelerini? O da gizem altında.

İşin ilginç tarafı Kırıkkale Üniversitesi akademik özgeçmiş sayfasında, Kişisel bilgiler bölümünde Kurumsal Bilgiler çıkıyor karşımıza. Kişisel bilgi yok. Sonra özel sanal ortamına yönlendiriyor.[2]

Zab01

 

Eğitim başlığı altında da bir tek Doktora derecesini nereden aldığı yazıyor; Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Kamu Hukuku Bölümü, Genel Kamu Hukuku A.B.D. ABD; ana bilim dalının kısaltması!  

Mason öğretim üyesi Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu ‘nun yaşamından önemli kesitleri gizleme isteği neden? Anlam veremedim doğrusu.

Dr. H. Gökçe Zabunoğlu, Gezi Eylemleri sırasında, güvenlik güçlerinin önlemlerini protesto eden bildiriye imza atan 700 akademisyen arasında yer almış:[3]

Zab02

 

Zab03

Masonluk konusuna gelince; Çağrı Locası mason biraderlerinden.

Rastlantıya bakın; 8 Kasım 2016 ‘da mason hukukçu H. Gökçe Zabunoğlu, biraderleri Dağlar Ekşi ve Soysal Karacan ile birlikte Çağrı locasında konferans verirken, 2 gün sonra 10 Kasım 2016 ‘da Şafak locasında, locadan bir takım kurup, seçtiğim başlıklar altında, Mustafa Kemal Atatürk ‘ü değişik yönleriyle anıyordum…

 

ÇAĞRI 19:00

I

 

II.Na:. K:.'den 5 dakika

 

 

 

Dağlar EKŞİ, Soysal KARACAN,

"ÜÇ ULUSUN SESLENİŞİ ÜÇ KARDEŞ: HAYDN;MOZART;ROUGET

 

 

 

Gökçe ZABUNOĞLI K:.'ler

DE LISLE"

9 Kasım Çarş.

ÜÇGÜL 19:00

I

Okan ERTUĞRUL,Muzaffer

"GİDEREK ENDÜZTRİYELLEŞİP KÜRESELLEŞEN GIDA ÜRETİMİ-

 

 

 

BÜYÜKKARAGÖZ,Deniz TEKELİ K

NİN SAĞLIĞIMIZA VE YEREL EKONOMİYE ETKİLERİ"

 

TOLERANS 19:00

I

 

TEKRİS TÖRENİ:E.Galip İşler,Serkan Özdeş

 

BİLİM 19:00

I

Cem YAVUZ K:.

"KÖTÜLÜK VE DEDİKODUDAN İYİLİĞE GEÇİŞ"

 

AYDINLIK 19:00

I

 

SUNUM:Murat AYMERGEN K:.,"ANADOLU GÜNEŞİ ARAŞTIR-

 

 

 

 

MA LOCASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME"

 

 

II

Hasan ERGÜN K:.

"İDEAL BİR ESER ARARKEN"

 

KAYNAK 19:00

I

 

TEBENNİ TÖRENİ:Savaş Dayı K:.

 

 

 

 

SUNUM:Turgay Ateş K:. Anısına

 

 

ııı

 

TALEPNAME OKUNMASI

 

DÜŞÜN 19:00

I

 

I. Na:.K:.'den Kısa Konuşma

 

 

 

Cengiz GÜLEÇ K

"AFFETMEK -NE KADAR"

10 Kasım Perş.

YILDIZ-UYUM19:00

I

Pek Muh:.Avarkan ATASOY K:.

"1925-1935 ATATÜRK'LÜ YILLAR"

 

AHİLER 19:00

I

Nezih ELVERDİ K:.

"ATATÜRK VE BİLİM"

 

ŞAFAK 19:00

I

Hürol TAŞDELEN,Ulvi KAHRA-

"10 KASIM VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK"

 

 

 

MAN,Volkan KIRAN,Güçlü TÜLÜ-

 

 

 

 

VELİ,Ayhan CÖMERT K:.'ler

 

 

Mason hukukçu Dr. Dağlar Ekşi

Mason hukukçu Dr. Dağlar Ekşi, “Rize/İkizdere nüfusuna kayıtlı; ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Okulu’nda 1998 yılında bitirmiş.  Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 2002 yılında tamamlamış, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış; yüksek lisans sonrası makale çalışmaları için uzun dönem İngiltere’de bulunmuş!

Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Yardımcı Doçent kadrosunda iken, Üniversiteden ayrılıyor; KPSS, Hakim, Kaymakam, Ales kurslarıı veren dersanede, Hukuk dersleri veriyor. İlginç, Y. Doç. Dr. unvanlı ve Avukat lisanslı unvanlı bir kişinin KPSS kursları vermesi, pek olağan bir durum değil.

Üniversiteden neden ayrılmış, neden kamu ile ilgili kurslarda ders veriyor? Bilmiyorum.

Baba Osman Hakkı Zabunoğlu

Hamdi Gökçe Zabunoğlu ‘nun babası Osman Hakkı Zabunoğlu, 2018 yılında Konya Belediyesi Kültür Merkezi Müdürü. Anlaşılan Osman Hakkı Zabunoğlu, Konya Belediyesi Kültür Merkezi Müdürlüğünü 10 yıldan fazla bir süredir yapıyor. 05.08.1997 tarihli Hürriyet Gazetesinde şöyle bir haber çıkmış;

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı RP'li Halil Ürün, önceki sabah Atatürk'ün Konya'ya gelişinin 77'nci yıldönümü törenlerine kızının düğününü gerekçe göstererek katılmazken; akşam yapılan ‘İran Gecesi'ni kaçırmadı.

1992 yılında Atatürk'e hakaretten 1 yıl hapis cezasına mahkum olan, daha sonra bu cezası 1 milyon 825 bin liraya çevrilen Halil Ürün, önceki gün saat 10.00'da Anıt Alanı'nda yapılan törene Sosyal İşler ve Kültür Daire Başkanı Osman Zabunoğlu'nu vekil olarak gönderdi. Ancak Ürün, saat 18.00'de 27'nci Konya Fuarı'ndaki ‘Görme Özürlüler Bisiklet Yarışı'na katıldı. Burada yarışı izleyen Ürün, kısa bir süre de gözlerini bağlayarak bisiklete bindi. Ürün, saat 20.30'da da yine fuar alanında belediyenin düzenlediği İran gecesine katıldı. Fuar alanındaki amfitiyatroda yapılan gecede, İran Kültür Bakanlığı'nın Sehant Grubu'nun seslendirdiği konseri izledi.”

Baba Osman H. Zabunoğlu, Atatürk’e hakaretten ceza alan Belediye Başkanı ile uyum içinde çalışmış! O kadar ki, Başkan yerine toplantılarda görevlendirilecek kadar.

Zab04

 Yukarıda fotoğrafta, mason biraderler, Ankara Vadisinde, tapınak çalışma sonrası sofra da (soldan sağa):

 ön sıra, oturanlar; Ali Nihat Yavşan, Burçak Çubukçu, Boğaçhan Sözmen

arka sıra, ayakta olanlar; ???, Dağlar Ekşi

 

Prof. Dr. Yahya Kazım Zabunoğlu

Ankara Hukuk Fakültesi emekli öğretim üyesi. Yakın zamanda öldü. 

Kıdemli mason Prof. Dr. Yahya   Zabunoğlu, H. Gökçe Zabunoğlu ‘nun aile büyüklerinden.

Üçgül Locası mason biraderlerinden.

Mason localarında verdiği bazı konferanslar, hepsinin konu başlıkları son derece dikkat çekici masonik anlamlar yüklü:

Zab05

---

Zab05

---

Zab07

---

Zab08

 

Son söz yerine

Zabunoğlu ailesi iki ad vermeyi seviyor; Yahya Kazım Zabunoğlu, Osman Hakkı Zabunoğlu, Hamdi Gökçe Zabunoğlu!

Türkiye’de soyadları yasa ile alındığından, soyadı alınırken önerilen bir de liste hazırlanmış. Bu listedeki tüm sözcükler, öz Türkçe kökenden seçilmiş. Ancak, Zabun – Zabunoğlu sözcüğü Türkçe değil., TDK, Dil Derneği ve Osmanlıca sözlüklerde bulamadım. Soyadı konusunda tercihleri de dikkat çekiyor…

TBMM ‘de 1961 – 1980 arasında yapılmış olan mason tartışmaları araştırma yazımda[4], masonluğa en tutarlı ve kararlı muhalefetin, MSP – RP milletvekillerinden geldiğini göstermiş, hatta daha sonra Ankara Belediye Başkanı da olan Mehmet Altınsoy ‘dan bu konudaki savaşımı için övgüyle söz etmiştim.

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bilgin; Dicle Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini almış; 1994 ‘de Refah Partisi üyesi olarak Diyarbakır Belediye Başkanlığı seçimini kazanmış. Bir Hukuçu Siyasi!

İtalya Hükümeti Hukuçuların, özellikle Hakimlerin mason olmalarını yasaklamış ve yasağa uymayan bir yargıcı cezalandırmış. Bunun üzerine mason yargıç iç hukuk süreçlerine itirazlarını yapıp, kaybedince; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitmiş ve İtalya Devletini şikayet etmiş. Yargılama sonucunda, AİHM, mason localarının dikey heyerarşi yapısı olduğu ve Devletin hukuk gibi bir alanda, bu dikey otorite yapısına sahip olan mason locaları üyelerine, yargıç mesleğine almama, bu yasağı koyma hakkı bulunduğuna karar vermiş ve başvuran Mason – Yargıç ‘ın şikayetini red etmiş. Bu konuda da yakında bir yazı yazmayı planlıyorum. Yazdıklarım hakkında, internette küçük bir araştırma yapan ayrıntılarına ulaşır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde mason akademisyenler konusunu bir başka yazımda ele alacağım.

 

Bir başka araştırma yazımda buluşmak üzere

Haziran 2019,

Ankara

 

Hürol Tasdelen

 

 

[1] http://www.zabunoglu.info/?page_id=18   erişilme tarihi: 22.06.2019

[2] https://kariyer.kku.edu.tr/akademik/egitim.aspx   erişilme tarihi: 22.06.2019

[3]  erişilme tarihi 22.06.2019

[4] http://huroltasdelen.com/index.php/makaleler/turkiye-cumhuriyeti/1961-1980-donemi

Page 1 of 3

Hürol Taşdelen © 2018 / Web Tasarım : www.tornavida.net

Main Menu