.....

ODTÜ Yerleşkesinde, Kredi Yurtlar Kurumu

Print Friendly, PDF & Email

ODTÜ yönetimi, öğretim üyelerinin, öğrencilerin, aydınların karşı çıkmalarına karşın, ODTÜ arazisi içinde Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurt yapması için, yasa, ilke, dinlemeden, kavakları kesti ve imarsız, yasa dışı yurt yapımı için çırpınıyor. 

Ülkücü kökenden, vatansever ve milliyetçi için Ankara BŞB Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya ve Yenimahalle Belediyelerini yanına alarak, ODTÜ'ye sahip çıktı; Rektörün gerekçesini boşa çıkarak bir öneri getirdi. ODTÜ için yurt yapıp, ODTÜ'ye bağışlamak... Bakalım nasıl sonuç verecek.

ODTÜ geleneğini hiçe sayarak, Rektör atanmayı kabul eden Prof. Mustafa Verşan Kök'ün Rektör Yardımcılarından Mehmet Tevfik Zeyrek 'in mason olduğunu yazmıştım.Facebook da bağlantım olan bir çok mason var. Birçoğu da masonluk üzerine yazmaya başlamamdan sonra, baş masonlarından korkup beni arkadaşlıktan çıkardılar. İyi yaptılar.

Tanıdığım yüzlerce mason, hemen hemen hepsi, ODTÜ 'lülerin siyasi iktidara karşı kimi siyasi eylemlerine sahip çıkıp, mutlu mesut paylaşımlar yapmalarıydı. 

Oysa şimdi bir kaç yürekli vatansever dışında hemen hemen hepsi sus pus, tek ses çıkmıyor.

ODTÜ, yardımcılarından birisi kıdemli mason olan Rektöre ve hukuk dışı uygulamalarına karşı tepki gösteriyor, ODTÜ'ye güye bayılan masonlar ise susskun. 

ODTÜ de ağaçları kestirerek, ODTÜ öğretim üye ve öğrencilerine karşı hukuksuz ve siyasi bu uygulamanın içinde olan kardeşinize nasıl davranıyorsunuz? Görünce hasretle yanaklarından 3 defa öpüp, sarılıyor musunuz?

Ya Mezunlar Derneği yönetiminde kurullarında yer alan, şimdiki yönetime destek bildirilerine imza atan ODTÜ mezunu masonlar, neredesiniz? Sizin de sesiniz çıkmıyor?

Masonlar, iki yüzlüsünüz ...

ODTÜ ve Bilkent Ü

Yıl 1984 mü, 85 miydi? Bilkent Vakfı, Holdingi ve Üniversitesi başında mason Prof. Dr. İhsan Doğramacı, ODTÜ Rektörü, faşist 12 Eylül darbecilerinin atadığı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Gönlübol. Şimdi kavakların kesildiği yerde, şimdikinin onlarca kez daha fazla kavak ağaçları vardı. Rektör Mehmet Gönlübol hepsini kestitrdi ve sattı.

Bu sırada İhsan Doğramacı ile Mehmet Gönlübol bir antlaşma imzaladılar. Öneri Bilkent'ten gelmişti; ODTÜ şimdi tartışılan bölge içinde bir alanı Bilkent'e bırakacak, Bilkent Üniversitesi de orada lojmanlar yapıp, bir kısmını ODTÜ'ye verecekti. Bilnet'in o zamanlar parası çoktu ama arazisi yoktu. 

Bu antlaşma ODTÜ'ye ihanetti. O dönemde 12 Eylül baskıları içinde öğrenciler etkin değildiler, Belediye'de 12 Eylül'ün adamları vardı. Bu ihanete, başta Elektrik - Elektronik Mühendisliği öğretim üyeleri, Muhendislik Fakültesi öğretim elemanları olmak üzere büyük tepki geldi. O sırada ODTÜ'de öğrenciydim.  ODTÜ düşmanı Rektör o sıralarda Eynir Gölünde, yanlışlıkla ters şeritte harekete den ODTÜ öğrencisini, "Ben Rektörüm" diyerek tokatlayacak kadar sınırları aşıyordu. Ama o arazi Bilkent Üniversitesine verilmedi ve sonra ODTÜ kendi öğretim kadrosu için kendi lojmanlarını yaptı. Şimdi yapılması planlanan yurt aynı bölgede. O bölge ise Bilkent ile ODTÜ arasında.

Son yıllarda Bilkent ciddi yurt sıkıntısı çekiyor. Yurtlarının standardı hem çok kötü hem de yetersiz. 2-3 yıl önce, yurtlar bölgesinde inşaat kalitesi, oda standardı düşük ve sayıca yetersiz; bir miktar yurdu yıkıp, yerine dev bir yurt yapmayı düşündüler ama ekonomik nedenlerle mi, zaman kısıtı etkisiyle mi nedeni bilmem ama vaz geçtiler. Yani sıkıntı sürmekte. ODTÜ arazisine yapılacak yeni yurttan Bilkent Üniversitesi de yararlandırılacak mı acaba? Planlar arasında var mı? Vakıf Üniversitelerinin KYK yurtlarından yararlanamayacağı kuralı var derseniz, yasada ufak bir değişiklikle o sorun da çözülmez mi?

Temmuz 2019, Ankara

 

Hürol