Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, (HKEMBL):  İngiltere B. Büyük Locası yörüngesinde İngiliz masonluğuna göre kurulmuş ve bağlısı Mason tarikatı Büyük Locası. Tüm ülkelerde Büyük loca merkezi ülkenin başkenti olurken, bir tek bunların merkezi başkent Ankara yerine, Bizans – Osmanlı başkenti İstanbul!

HKEMBL, üç bölgeye ayrılmıştır; İstanbul, Ankara, İzmir. Şehir merkezlerinde ve çevre şehirlerinde kurulu localar bu bölge merkezlerine bağlıdır. Masonlar, bölgeye, Türkçe kullanımda olan “Bölge“ yerine Yahudilerin eski çağlardaki kullanımları olan “Vadi” ismini vermektedirler. Buna göre Ankara Vadisi denince, Ankara Bölgesi anlamak gerekir.

HKEMBL örgüt yapısına göre, Vadi Başkanı aynı zamanda Baş mason yardımcısı unvanına sahip olmaktadır. Son dönemlerde Ankara Bölge Başkanları, Ayhan İnal, Mete Gürler ve halen 2. Dönemi olarak Haluk Kürşat Parlatan.

Bu yazı dizimizde, HKEMBL Ankara Bölge Yöneticisi Haluk Kürşat Parlatan döneminde yaşanan çok vahim ve önemli bulduğum olayları aktaracağım.

Fotoğraf : Bir biradere ödül verirlerken. HKEMBL Büyük Görevliler Kurulu Üyeleri (Yönetim K.) yeşil elbise üstü 'şeyler' giyerken, loca yöneticisi olanlar veya daha önce yapmış olanlar mavi 'şey' giyiyorlar. En önde yeşil süslü 'şey' giymiş olan, yazımızın kahramanı baş mason yardımcısı Haluk Kürşat Parlatan.

 

Hürol Taşdelen © 2018 / Web Tasarım : www.tornavida.net

Main Menu