Print Friendly, PDF & Email

Balçova Belediyesi ve Masonların SEV Vakfı  

Bu yazı; "İzmir’de Belediye Başkanları ve Masonların Etkin Olduğu STK’lar, Kurumlar "

http://huroltasdelen.com/index.php/mason-localari/kitaplar/turkiye-de-mason-tarikati/144-izmir-de-belediye-baskanlari-ve-masonlarin-etkin-oldugu-stk-lar-kurumlar )

kitabımın bir bölümüdür. 

BB 01

Resim 23 Balçova Belediye Başkanı mason yöneticiler Murat Çim ve Haluk Kahyaoğlu sözleşme imzalarken

Birlikte Bakımevi Yapma Antlaşması

Haberi okuyalım;

Balçova’da ikinci baharını yaşayanlara yeni merkez

04 Mart 2020 09:19

Balçova Belediyesi ile SEV Vakfı elele vererek Olgun Gençlik Merkezi yapmak için protokol imzaladı. Merkezin amacı Balçova’da yaşayan 55 yaş üstü vatandaşların yaşam kalitelerini artırmak olacak.

Yaşlı vatandaşlar hizmet alacak

Hayata geçirdiği sosyal projeler ile vatandaşların yaşam kalitesini artıran Balçova Belediyesi ile belirli bir yaşın üstündeki vatandaşların i yaşlılığın huzur ve mutluluk halinde geçmesine hizmet etmek amacıyla kurulan SEV Vakfı (Sosyal Dayanışma ve Mutlu Emeklilik Vakfı)  ortak protokole imza attı. Protokol çerçevesinde Balçova Belediyesi’ne ait Korutürk Mahallesi’ndeki 383 m2 alan Olgun Gençlik Merkezi yapılacak. İnşaat masrafları SEV Vakfı tarafından karşılanacak merkezden kadınlarda 55 yaş erkeklerde 60 yaş üstü tüm vatandaşlar yararlanabilecek.

 

Başkan Çalkaya “büyüklerimize kaliteli bir yaşam sunacağız”Balçova Belediyesi’nin insana yönelik sosyal projelerle Türkiye'de örnek olduğunu belirten Belediye Başkanı Fatma Çalkaya "Merkezimize gelen büyüklerimiz hem boş vakitlerini değerlendirecek hem de yeni bir arkadaş çevresi kazanarak sosyal aktivitelere katılacak. Biz, hayatın her yaşının ayrı bir güzelliğinin olduğunu onlara hissettirmek istiyoruz” diye konuştu. Vakıflarının insanların mutluluğunu amaç edindiğini ifade eden SEV Vakfı Başkanı Murat Çim ‘Amacımız, bu merkezin yapımına destek vererek Balçovalı vatandaşlarımızın yaşlılıklarında, yaşamlarını yalnızlık duymadan huzurlu bir ortam içinde geçirmelerini sağlamak’ dedi[1]

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, mason vakfı ile mutlu mesut pozlar verirken görüyoruz.

BB 02

BB 03

Resim 24 SEV Vakfı yöneticileri kıdemli masonlar ve Fatma Çalkaya

 

Öncelikle bu sözleşmenin koşullarının açıklanmasını istiyorum;

  • Arazi güncel değeri ve inşaat maliyetleri nedir?
  • İşletmenin kim tarafından yapılacağı?
  • Projenin kapsamı nedir, yatılı hizmet, sağlık hizmeti vd…
  • Belediye ve mason vakfının yararlanma oranları nedir?

Balçova Belediyesi Başkanlığı, Hanedanlık mı?

Balçova Belediyesi ile masonların SEV Vakfının garip işbirliğini görünce İnternette açık bilgi kaynak ve haberlere baktım. Mehmet Ali Çalkaya 3 dönem Balçova Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra, 4. Dönem de aday olmuş ancak daha önceden Cumhurbaşkanına hakaretten hüküm giydiği için san anda YSK adaylığını düşürmüş. Ne beklenir bu durumda, bölgeden delegelerin de kararına saygı duyarak başka bir kişi aday gösterilir. CHP’de İzmir’de aday mı yok?

CHP Genel Merkezi, sanki Balçova Çalkaya ailesine verilmiş tımar gibi, eşi Fatma Çalkaya doğrudan aday gösterilmiş. Kocası ve eşi, delege kararına sunulmadan, ön seçim yapılmadan tepeden atama!

Doğal olarak da CHP bölgede çok güçlü olduğu için bu hanımefendi seçilmiş. Siyasi ahlak,  liyakat, delege iradesine saygı hangi demokratik ilke açısından bakarsanız bakın hastalıklı bir davranış. Kabul edilemez bir durum. Böyle olunca da, Belediye Başkanı hiçbir ilke, siyasi değer tanımadan gidip masonların vakfı ile işbirliği yapabiliyor, Belediyenin olanaklarını, seçmene kullanacağına, masonlara kullandırıyor.

Aşağıdaki fotoğraf adeta CHP seçmeni, demokrasi ilkeleri, siyaset etiği ile alay edercesine çektirilmiş, hazımsızlığın timsali, hanedanlık pozudur;

BB 04

Resim 25 Koca Çalkaya, eşi Çalkaya’ya belediye başkanlığını devir ederken, ibretlik poz!

Efendiler, hanımefendiler, yapmayın, ayıptır; Atatürk’ün kemiklerini daha fazla sızlatmayın.

Benimle aynı fikirde olan bir de CHP Milletvekili var.

İzmir’in CHP gençlik kollarından yetişme, ön seçimle milletvekili adayı olmayı kazanmış, sonra da gene delege seçimi ile Parti Meclisine girmiş genç bir milletvekili var; Avukat Sevda Erdan Kılıç. Parti Meclisinden istifa ederken söylediği sözleri insan daha iyi anlıyor. Ne demişti anımsayalım;

Kılıç, yazılı açıklamasında, CHP'nin ilçe, il başkanlığı ve merkez yönetim kurulu üyeliği koltuklarının eşe, dosta, arkadaşa, akraba ve hemşehriye makam mevki dağıtma yerleri olmadığını vurguladı.

Emeği, liyakati ve alın teriyle gelenleri ayrı tuttuğunu belirten Kılıç, ‘Yerel seçim sürecinde özellikle büyükşehirlerdeki bazı ilçe belediye başkan adayları ve meclis üyeleri listeleri belirlenirken emek, liyakat, kadın ve gençlik temsiliyeti gözetilmemiş, izlenilen yol ve yöntemlerde baştan sona büyük yanlışlıklar yapılmıştır.’ ifadesini kullandı.

Mehmet Ali Çalkaya

1958, İzmir Torbalı doğumlu.

Eğitimi Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği. 

Kamuda çalışırken bir anda istifa ediyor ve küt CHP’den Balçova Belediye Başkanı adayı oluyor ve seçiliyor. Yani parti geçmişi, gençlik kolları, örgütlerde çalışmışlık yok! Kim karar vermiş acaba?

Fatma Çalkaya 

1968, Denizli’de doğumlu. 

Orta öğrenimini Almanya’da tamamladıktan sonra Lise öğrenimini Aydın’ın Söke ilçesinde tamamlamış. Eğitim düzeyi lise! Şimdilerde Anadolu Üniversitesi açık öğretim Sosyal Hizmetler Bölümünde öğrencilik yapmış. Halen öğrenci mi, sanmıyorum!

Fatma Çalkaya, anladığım kadarıyla, evlendikten sonra çalışmamış. Yıllar sonra ev hanımlığından Belediye Başkanlığına geçiş…

Fatma Çalkaya’nın aday yapılması üzerine CHP İl Başkanı akla mantığa aykırı, tutarsız ifadeler kullanmış. Hiç inandırıcı değil, aksine komik.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de yaptığı açıklamada, Fatma Çalkaya'nın sadece Mehmet Ali Çalkaya'nın eşi olması sıfatıyla değil, örgütün içinden gelen bir isim olması ve partinin kadın aday belirleme konusundaki hassasiyetinin bir sonucu olarak başkanlığa aday gösterildiğini ifade etti.”[2]

Yazık ki CHP İl yönetimi kimlere teslim edilmiş?

 

[1] http://www.egeninsesi.com/haber/276739-balcovada-ikinci-baharini-yasayanlara-yeni-merkez?fbclid=IwAR1Pc2KTjhIehRrD3gSFETtUA5-iqmc-IvkbR3y44TxAxA1r7dC4ANshwJ0

[2] https://tr.sputniknews.com/politika/201903021037964087-CHP-izmir-balcovada-adayligi-reddedilen-calkayanin-yerine-esini-aday-gosterdi/